15 نکته مهم در انتخاب کفش ورزشی مناسب + انواع کفش ورزشی

0 185

نحوه انتخاب کفش ورزشی مناسب : چه کفش ورزشی بخریم؟ این سوال شاید همیشه موقع انتخاب کفش ورزشی برای شما پیش آمده باشه، یک کفش ورزشی خوب باید ویژگیهایی داشته باشد تا هنگم ورزش و یا دویدن به پاهایتان آسیب وارد نکند. از آنجا که خرید کفش ورزشی دغدغه بسیاری از ورزشکاران و افرادی است که ورزش می‌کنند، در این مقاله به تفصیل در مورد ویژگیهای کفش ورزشی، انتخاب کفش ورزشی و نحوه خرید خواهیم پرداخت.

کفش ورزشی را باید متناسب با نوع ورزشی که قصد انجام آن را دارید تهیه کنید. قبلاً شاید برای ورزش‌های گوناگون و پیاده‌روی یک جفت کفش می‌خریدید. اما بهتر است بدانید در ورزش‍های مختلف، نوع کفش متفاوت است و بسته به آن ورزش فرق دارد. مثلاً کفشی که برای فوتبال تهیه می‌کنید با کفش تنیس و یا بسکتبال فرق دارد.

انواع کفش ورزشی را بشناسید

همانطور که گفتیم هر ورزش کفش مخصوص به خود را داراست. اگر سری به فروشگاه‌های لوازم ورزشی بزنید، با انواع و اقسام کفش‌ها مواجه می‌شوید که هر یک مخصوص ورزشی است.

بر فرض مثال فکر کنید در حال دویدن هستید و به مانعی برخورد می‌کنید. کفشتان باید جوری باشد که از پایتان محافظت‌کند، بطوریکه جلوی ضربات وارده به پاهایتان را بگیرد.

انواع کفش ورزشی - کفش فوتبال
انواع کفش ورزشی – کفش فوتبال

کفش مخصوص فوتبال:

هنگام بازی فوتبال چیزی که اهمیت دارد این است که لیز مخورید، پس کفش‌های استوک دار برای این ورزش گزینه مناسبی هستند. این میخ‌ها یا استوک‌های زیر کفش جنس‌های متفاوتی دارند. همچنین کفش باید رویه با دوامی داشته باشد.

کفش مخصوص تنیس:

برای ورزش تنیس نیز کفش‌های خاصی وجود دارد که تعادل شما را هنگام تحرک زیاد حفظ کند.

کفش مخصوص کوهنوردی:

ورزش کوهنوردی نیاز به کفش‌هایی دارد که از پاها محافظت کرده و مانع افتادن شخص هنگام کوهنوردی شود. کف این کفش‌ها لاستیکی بوده و کفشی سبک است.

کفش مخصوص بسکتبال:

کفش بسکتبال کفسی سبک است. سبکی کفش باعث می‌شود سرعت به هنگام بازی کم نشود.کف این کفش‌ها شیارهایی وجود دراد تا از سر خوردن بازیکن جلوگیری شود.

کفش مخصوص داخل سالن

کفش های داخل سالن تفاوت زیادی با کفش های پیاده روی ندارند ولی با کفش هایی که برای چمن حریداری میشوند تفاوت زیادی دارد، سعی کنید کفش های داخل سالن مخصوص ورزش خود را خریداری کنید تا متناسب با اون ورزش طراحی شده باشه

ویژگی های مهم انتخاب کفش ورزشی
ویژگی های مهم انتخاب کفش ورزشی

ویژگی کفش ورزشی مناسب چیست؟

پاسخ به این پرسش که چه کفش ورزشی بخریم؟ رو در ادامه با معرفی ویژگی های یک کفش ورزشی خوب خواهیم گفت.حتی برای خرید کفش ساده نیز نیاز است دقت لازم داشته باشید تا به پاها آسیب نرسد. برای خرید کفش ورزشی، باید دقت بیشتری کنید تا آسیبی حین ورزش به خود نزنید. چه بسا یک کفش نامناسب صدمه‌ای جبران ناپذیر به شما وارد آورد. در ادامه به برخی ویژگیهای کفش ورزشی مناسب اشاره می‌کنیم.

1. گرفتن ضربات وارده به پا:

یک کفش ورزشی خوب باید جلوی صدمات وارده را بگیرد. برخی کفش‌ها لژ دارند تا ضربات وارده به پا را بگیرند. بسته به نوع ورزش باید دید در کدام قسمت کفش نیاز است لژ بیشتری وجود داشته باشد. مثلاً کفش بسکتبال در قیمت جلو لژ بیشتری دارد، در حالیکه کفش‌های پیاده‌روی در پاشنه.

2.انعطاف کفش ورزشی:

اگر اهل دویدن هستید باید در خرید کفش دقت کنید و