چطور یک انتخاب کفش کودک(بچه گانه)درست داشته باشیم؟

0 256

نحوه انتخاب کفش بچه گانه : خرید و انتخاب کفش کودک یکی از دغدغه‌های والدین است. کودک شما از زمانی که شروع به راه رفتن می‌کند، نیاز به کفش دارد و این انتخاب باید به گونه‌ای باشد که در آینده مشکلاتی برای سلامتی پاهایش بوجود نیاورد. از آنجا که بسیاری از مشکلات ساق پا مربوط به استفاده کفش نامناسب است، پس انتخاب کفش بچگانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مطلب به راهنمایی در مورد خرید کفش کودک خواهیم پرداخت.

برای خرید کفش کودک چه نکاتی باید رعایت شود؟

سه نکته اولیه در انتخاب کفش بچه گانه رو باید حتما بدونید که در داخل هر نکته نکات بسیار زیادی می باشد که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار میدیم.

1. اندازه‌گیری صحیح و سایز کفش:

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در خرید کفش بچه‌گانه، دانستن و تشخیص سایز پای کودک است. چطور تشخیص دهیم چه سایز کفشی مناسب کودکمان بوده و پای او را اذیت نمی‌کند؟ با توجه به اینکه کودک خیلی قدرت تشخیص سایز را ندارد و ممکن است اشتباه کند. در واقع شما به عنوان والدین باید هنگام خرید کفش دقت زیادی کنید. کفش کودک باید حدود یک و نیم سانت از جلوی پنجه آزاد باشد تا انگشت پای کودک آسیب نبیند.

برای تست می‌توانید با دست جلوی کفش کودک را فشار دهید تا ببینید آیا فضای آزادی جلوی آن وجود دارد. می‌توانید از کودکتان نیز بپرسید که آیا پاهایش در کفش هنگام راه رفتن راحت است یا خبر. کفش بچه‌گانه باید طوری باشد که نه تنگ و نه گشاد باشد. کفشهای تنگ به پای کودک آسیب وارد می‌کنند.

جهت اندازه‌گیری پای کودکتان، زمانی که ایستاده و در اواخر ورز آن را اندازه بگیرید، زیرا در اواخر روز به دلیل فعالیت، پاها ورم می‌کند و اگر این کار را نکنید ممکن است کفش تنگ شود. سایز پاها با هم متفاوت است، پس هر دو پا را اندازه بگیرید.

نکات مهم انتخاب کفش بچگانه
نکات مهم انتخاب کفش بچگانه

2.جنس کفش بچه گانه:

حتماً برای خرید کفش کودک به فروشگاه‌های زیادی مراجعه‌ کرده و جنسهای مختلفی دیده‌اید. اما چه جنسی برای کفش کودک مناسب است.

کفش باید نرم و انعطاف پذیر باشد این میتونه یکی از اولین ملاکهای خرید شما باشه، چون کودک شما باید با کفش احساس راحتی داشته باشد، سفت بود زیادی یک کفش میتونه یکی از عوامل عدم رشد خوب پای کودک شما باشه در کنار نرمی باید کفش وزن سبکی هم داشته باشد.

کفش کودک باید راحت بوده و از انعطاف لازم برخوردار باشد. سعی کنید کفش‌های پارچه‌ای و یا جلو باز نباشد که آسیب به پای کودک وارد کند. همچنین بیش از حد سفت نباشد. برای سنجش انعطاف کفش می‌توانید آن را کمی خم کنید و ببینید به راحتی خم می‌شود.

داخل کفش باید جاذب رطوبت باشد تا پای آنها دچار بیاماری ها و مشکلات مثل باکتری و قارچ نشود.

کفشهای از جنس چرم گزینه مناسبی هستند. البته بیش از زیبایی کفش به جنس و کیفیت و راحتی آن در پای کودکتان فکر کنید.

کف کفش را بررسی کرده و از استحکامش مطمئن شوید، رویه نیز باید نرم باشد. داخل کفش را نیز بررسی نمایید تا پای کودک در آن عرق نکند. کفش‌هایی که دور دوز شده‌اند نیز کیفیت مناسبی دارند. دقت منید کفشهای میخ دار ممکن است پای کودک را اذیت کنند.

کفشای عاج دار نیز گزینه خوبی هستند که باعث می‌شود ار لیز خوردنشان جلوگیری کند.

3.مدل کفش انتخابی برای کودک:

مدلهای جلوباز برای کودک مناسب نیستند، زیرا ممکن است پاها را آسیب زده و یا در هنگام راه رفتن پا به چیزی برخورد کرده و زخم شود. کفشهای بندی در زمانی که کودک نیاز به استقلال دارد و باید خودش کارهایش را انجام دهد، گزینه مناسبی نبوده و شما مجبورید به او