همه چیز درباره انتخاب کفش کوهنوردی مناسب + 4 برند مطرح

0 104

چطور انتخاب کفش کوهنوری درست داشته باشم؟ کوهنوردی یکی از ورزش‌های بسیار محبوب در بین افراد است. این ورزش نیز همچون دیگر ورزش‌های رایج جزئیات و مسائل مختلفی دارد. یکی از نکات بسیار حیاتی در کوهنوردی استفاده از تجهیزات مناسب و استاندارد است. از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای یک کوهنورد، انتخاب کفش کوهنوردی مناسب است.

در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع کفش‌های کوهنوردی و کاربردهای آن‌ها بپردازیم. همچنین در ادامه خواهید دید که یک کفش کوهنوردی باید دارای چه خصوصیاتی باشد و مشخصات فنی آن چگونه است. با ما همراه باشید.

راستی در سایت خوبش میتونید مقاله هایی در خصوص انتخاب کفش و انتخاب کفش ورزشی را مطالعه کنید.

انواع کفش‌های کوهنوردی

اگر آشنایی دقیق‌تری با ورزش کوهنوردی داشته باشید خواهید دانست که این ورزش خود از زیرشاخه‌های مختلفی تشکیل شده است. از طرفی هر یک از این موارد نیازمند تجهیزات و کفش مخصوص به‌خود می‌باشند. لذا در ادامه به معرفی و بررسی انواع کفش‌های کوهنوردی بر این اساس می‌پردازیم.

انتخاب کفش کوهنوردی متناسب با کاربرد
انتخاب کفش کوهنوردی متناسب با کاربرد

کفش کوهنوردی و کاربرد آن‌ها

یکی از رشته‌های ورزشی که استفاده از کفش مناسب در آن بسیار حیاطی‌ست، پیاده‌روی حرفه‌ای و طولانی مدت است. برای این منظور استفاده از کفش‌های پیاده‌روی که به همین منظور طراحی شده‌اند توصیه می‌شود. به این کفش‌ها، کفش‌های Walking گفته می‌شود. این کفش‌ها ساق ندارند. تمام ویژگی‌های یک کفش مناسب برای پیاده‌روی طولانی در این کفش‌ها وجود دارد. محافظت از پا، کفی استاندارد و … از جمله ویژگی‌های این کفش‌ها می‌باشند. با توجه به برند و مدل کفش می‌توانند ضد آب بوده و یا نباشند.

کوهپیمایی یکی دیگر از رشته‌های ورزشی در این زمینه است. چنان‌چه قصد کوهپیمایی دارید باید بدانید که یکی از آسیب‌پذیرترین عضو بدن در این ورزش، مچ پا است. لذا طراحان کفش‌های کوهپیمایی که تحت عنوان کفش Trekking نیز شناخته می‌شود، وجود ساقِ بلند است. این ساق باعث محافظ از مچ پا و عدم پیچ‌خوردگی آن در موارد احتمالی‌ می‌شود. این کفش‌ها معمولاً ضدآب تولید می‌شوند.

مدل دیگر کفش‌های کوهنوردی تحت همین نام یعنی «کفش کوهنوردی» شناخته می‌شوند. ساق این کفش‌ها از مدل قبلی بلندتر بوده و کفی آن از استحکام بیشتری برخوردار است. این کفش‌ها کاملاً ضد آب بوده و می‌توانید آن‌ها را در برف و سرما نیز استفاده کنید. البته چنان‌چه قصد کوهنوردی در زمستان و در برف آن هم در مدت طولانی دارید توصیه می‌شود از کفش‌های کوهنوردی سنگی استفاده کنید.

کفش کوهنوردی سنگین مناسب‌ترین کفش برای کوهنوردی در ارتفاعات بالای پنج‌هزار متر می‌باشند. این کفش‌ها کاملاً ضدآب بوده و نکته‌ی مهم دیگر عدم انعطاف‌پذیری در آن‌هاست.

البته کفش کوهنوردی را می‌توان از نظر جنس نیز دسته بندی کرد. به عنوان مثال در ساخت این کفش‌ها از مواد اولیه‌ی مختلفی نظیر چرم (طبیعی و مصنوعی)، گورتکس (Gore-tex) که نوعی پارچه ضد‌آب و باد می‌باشد استفاده می‌شود. البته مواد دیگری نظیر سیمپاتکس، کولار، تین سولیت و … نیز در ساخت این کفش‌ها به‌کار می‌روند.

ویژگی کفش کوهنوردی مناسب
ویژگی کفش کوهنوردی مناسب

خصوصیات فنی مهم در انتخاب کفش کوهنوردی عالی

در بخش قبل در بین توضیحات مربوط به هر کفش یکسری از مشخصات یک کفش کوهنوردی مناسب را مطالعه نمودید. به عنوان مثال به ضد آب بودن یک کفش کوهنوردی اشاره کردیم.

زیره کفش، در کفش کوهنوردی بسیار حائز اهمیت است. این زیره باید در پیمایش‌های طولانی مدت دوام کافی داشته باشد. بتواند در برابر سرمای شدید مقاومت کافی از خود نشان دهد. آج‌های مناسبی داشته باشد تا از سر خوردن فرد جلوگیری کند. نکته‌ی مهم‌تر این‌که به راحتی ساییده نشود.

زیره‌های کفش‌های برتر کوهنوردی معمولاً از نوع ویبرام (Vibram) هستند.

در خصوص جنس رویه‌ی کفش در بخش قبل مطالبی را ارائه نمودیم. این بخش باید به گونه‌ای باشد که بتواند در مقابل سایش و ضربه تا حدی مقاومت باشد. ضد آب بودن این جنس بسیار مهم است. همچنین این بخش باید به‌گونه‌ای باشد که در عین حال که دمای پا را حفظ می‌کند امکان تنفس پا را فراهم کند.

کفش کوهنوردی با تمام امکانات و ویژگی‌های مختلفی که دارد، باید وزن مناسبی داشته باشد. سنگین بودن بیش از اندازه کفش کوهنوری می‌تواند باعث خستگی زودهنگام کوهنورد شده و انرژی وی را تحلیل ببرد.

نکات مهم در خرید کفش کوهنوردی خوب

علاوه بر نکاتی که در بخش‌های قبل مطرح کردیم، در هنگام خرید یک کفش کوهنوردی باید به مسائل مختلف دیگری نیز توجه کنید. یکی از مباحث مهم در این زمینه توجه به اندازه کفش است.

برای انتخاب کفش کوهنوردی با اندازه‌ی مناسب نکات زیر را در نظر داشته باشید:

به یاد داشته باشید که انتخاب کفش کوهنوردی باید اندازه مناسبی داشته باشد. گشاد بودن بیش از حد کفش می‌تواند مسائل مختلفی را با خود به‌همراه داشته باشد. لق خوردن پای‌تان در کفش ممکن است سبب به زحمت افتادن شما در هنگام کوهنوردی شود. همچنین این مسئله کاملاً بدیهی‌ست که در صورت پوشیدن کفش گشاد قسمت‌های مختلف پای‌تان به دلیل سایش با دیواره‌ی داخلی کفش تاول بزند.

از طرفی تنگ بودن بیش از اندازه کفش کوهنوردی مشکلات متعدد دیگری را با خود به همراه خواهد داشت. به ویژه در سرازیری و در صورت کوچک بودن کفش انگشتان پای شما فشار زیاد و د