خرید مسواک؛در انتخاب مسواک به چه ویژگی هایی دقت کنیم؟

0 63

انتخاب نسواک خوب و عالی : یک مسواک خوب از جمله وسایل و ملزومات شخصی می باشد که باید در حفظ و مراقبت و تمیز نگه داشتن آن بسیار کوشا باشیم. چرا که این وسیله مستقیم با سلامت دهان و دندان ما در ارتباط می باشد و اگر در حفظ آن دقت کافی را نداشته باشیم ممکن است باعث ایجاد مشکلات جبران ناپذیری در رابطه با سلامت دهان و دندان ما شود.

انواع مختلفی از مسواک در رنگ ها، مدل ها و برندهای مختلف وجود دارد. بعضی از این مسواک ها، زبر و بعضی نرم هستند بعضی هم بر روی سطح خارجی خود دارای پاک کننده های مخصوص زبان می باشند. برخی هم دارای در پوش مخصوص پلاستیکی بر روی موهای مسواک می باشند. البته حین خرید مسواک مورد نظر خود اعم از نرم یا زبر، دقت داشته باشید که حتما دارای برچسب ایمنی باشد.

ویژگی یک مسواک خوب، مرغوب و با کیفیت، پاک سازی کامل دهان از وجود باکتری ها می باشد. اما اینکه چه نوع مسواکی بالاترین میزان پاک کنندگی را دارد سوالی است که در ادامه ی  این مطلب به تحلیل و بررسی آن می پردازیم.

مسواک نرم انتخاب کنید
مسواک نرم انتخاب کنید

بررسی نظر دندان پزشکان در مورد جنس مسواک ها (نرم یا زبر)

در پاسخ به سوالی که قبلا مطرح شده بسیاری از جراحان و دندان پزشکان معتقد هستند، مسواک هایی با موهای نرم معمولا به لثه آسیبی وارد نمی کنند و حین استفاده از مسواک نرم، احساس راحتی بیشتری خواهید داشت، از این رو استفاده از مسواک های نرم را نسبت به مسواک های زبر ترجیح می دهند، چرا که مسواک های زبر به علت بافت ضخیمی که دارند به بافت نرم لثه آسیب های جدی وارد می کنند.

دقت در انتخاب مسواک متناسب با شکل و ساختار دهان

آناتومی صورت شما با تک تک افرادی که در اطراف شما قرار دارند، متفاوت می باشد. از این رو بهتر است قبل از خرید و انتخاب مسواک خوب, آناتومی و شکل دهان خود را بشناسید. بغضی افراد دارای دهانی پهن و بعضی دهان های باریک دارند.از این رو بهتر است با توجه به این موضوع در خرید مسواک مورد نظرتان دقت کافی را داشته باشید. به این نکته نیزتوجه داشته باشید، مسواکی را که تهیه می کنید باید به راحتی پشت دندانهای انتهایی و آسیاب شما را پوشش دهد این نکته در پاک سازی کامل دهان و دندان ها نقش بسیار مهمی دارد.

نکات مهم خرید و انتخاب مسواک
نکات مهم خرید و انتخاب مسواک

بعض از مسواک ها دسته های بلند وبعضی دارای دسته های کوتاه می باشند اگر شما دارای دهانی باریک هستید، بهتر است مسواک هایی با دسته های بلند را انتخاب کنید.

از جمله نکاتی که در خرید مسواک خوب باید به آنها توجه داشت عبارت اند از:

در انتخاب به برند مسواک توجه کنید

برند و مارک مسواکی که خریداری می کنید بسیار مهم است. مسواک های بی کیفیت و و با برند های متفرقه، بسیار زیاد در بازار مشاهده می شود. اگر به دنبال یک مسواک با کیفیت هستید بهتر است، برند محبوبی را انتخاب کنید که البته قیمت بالاتری هم نسبت به مسواک هایی با برند های نامعلوم و متفرقه، دارند.

برچسب سازمان بهداشت داشته باشید

حین خرید مسواک خوب ، حتما برچسب ایمنی مسواک که نشان دهنده ی سازمان بهداشت می باشد و بر پشت مسواک چسبیده شده است را چک کنید.

شکل مسواک = جنس خوب نیست

گرچه تمامی مسواک ها ی با کیفیت با برندهای مطرح، قیمت بالایی دارند، ولی بسیاری از تولید کنندگان با طراحی زیبای مسواک و بدون در نظر گرفتن کیفیت بهتر، سعی بر آن دارند مسواک های خود را در رده ی برندهای معروف با قیمت بالا به فروش برسانند. در این مورد حواستان را جمع کنید چرا که شکل زیبای مسواک، لزوما به معنی داشتن کیفیت بالا نمی باشد.

بهتر است حین مسواک زدن زمانی بین 5 الی 15 دقیقه را در نظر بگیرید. به آرامی مسواک بزنید و تمامی دندان های خود را با آرامی و دقت بشویید. هر چه زمان مسواک زدن طولانی تر باشد شما دندان های تمیز تری را مشاهده می کنید ولی اگر به دنبال این هستید که بسیار سریع این کار را انجام دهید در واقع شما پاکسازی دهان و دندان خود را به صورت نسبی انجام داده اید، از این رو دندان هایی صیقلی نخواهید داشت.

برای کودکان مسواک مخصوص بخرید

دقت داشته باشید برای کودکان، مسواک ها و خمیر دندان های مخصوص به آنها را تهیه کنید. و به آنها حین مسواک زدن یاد دهید که چگونه به طرز موثرتری مسواک بزنند و دندان های خود را تمیز کنند.

در صورتی که مسواک شما کمی زبر باشد، بهتر است قبل از استفاده برای چند دقیقه آن را در آب ولرم قرار دهید تا بافتش نرم شود.

تاثیر مسواک های مختلف ( دستی یا برقی) بر روی دندان

اخیرا مطالعات بسیاری زیادی بر روی میزان تاثیرگذاری مسواک های دستی و برقی بر روی سلامت و سفیدی دندان ها انجام شده است. البته این مطالعات بیشتر در راستای بررسی قدرت این دستگاه ها در از بین بردن پلاک دندان و آسیب رسانی به بافت لثه می باشد.

استفاده از مسواک های برقی با تعداد دفعات زیادی که هنگام براش کردن بر روی دندان ها می آید، باعث سفید شدن بیشتر دندان ها میشود. قیمت مسواک های برقی نسبت به مسواک های دستی بسیار بالا می باشد از این رو پیشنهاد ما این است به جای صرف هزینه ی بالا در خصوص خرید مسواک های برقی، مسواک های دستی خود را سریعتر عوض کنید و هزینه ی کمتری را بپردازید.

انتخاب مسواک مناسب - سایز درست
انتخاب مسواک مناسب – سایز درست

اندازه ی مسواک در انتخاب مسواک

اندازه و س