راهنمای خرید تخت خواب نوزاد؛ 9 نکته مهم در انتخاب تخت نوزاد

0 182

راهنمای خرید تخت خواب نوزاد : از جمله دغدغه‌های والدین هنگام بچه‌دار شدن این است که چه تختی برای نوزادشان تهیه‌کنند که هم راحت باشد و هم از لحاظ امنیت مناسب نوزاد باشد. از آنجا که مدلهای تخت نوزادی زیادی در بازار موجود است شاید در انتخاب و خرید گیج شوید و ندانید کدام یک بهتر است. ضمن در نظر گرفتن مسائل حفاظتی باید رنگ و طرحش را نیز انتخاب کنید. اگر به راهنمای خرید تخت نوزاد نیاز دارید، با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع تخت نوزاد:

قبل از انتخاب تخت خواب نوزاد بهتره با انواع اون آشنا بشید و تا بتونید خرید درستی انجام بدید.

راهنمای خرید تخت خواب نوزاد - انواع تخت نوزاد
راهنمای خرید تخت خواب نوزاد – انواع تخت نوزاد

1.تخت نوزاد استاندارد:

این تخت به نسبت سایر تختها قیمت ارزانتری داشته و شکل ساده‌ای نیز دارد. اطراف تخت میله وجود دارد. ساخت تخت محکم و دوام بالایی نیز دارد. اما بای توجه کنید که این تخت برای جابجایی مناسب نیست و کاری دشوار است.

2.تخت‌های چرخ‌دار نوزاد:

این تخت با دارا بودن چرخ قابل حمل و جابجایی بوده و انتخاب بسیار خوبی برای فضاهای کوچک است. ضمن اینکه مادر حین انجام امور منزل می‌تواند آن را جابجا کند و از کودک مراقبت کند. البته باید توجه داشت که سایزش جوری باشد که از درها عبور کند.

این چرخ‌ها دارای قفل بوده و پس از انتخاب جای آن قفل می‌شوند و ثابت می‌مانند. اما باید مراقب باشید ترمز چرخ‌ها را بررسی کنید.

3.تخت نوزاد قابل تغییر:

این نمونه تخت‌ها را می‌توان با توجه به رشد کودک تغییر داد. طرحی ساده داشته و انتخابی خوب برای بلند مدت هستند. قیمت بالایی دارند ولی دوام نسبتاً بالایی دارند.

4.تخت‌های چند منظوره نوزاد:

این تخت‌ها به جز جای خواب موارد دیگری را نیز شامل می‌شوند، مانند میز تعویض پوشک، کمد و قفسه‌هایی برای نگهداری دیگر لوازم نوزاد. با خرید این تخت‌ها شاید نیازی به خرید کمد و قفسه‌های اضافی نباشد و برای فضاهای کوچک مناسبند.

5.تخت نوزاد مسافرتی:

این تخت همانطور که از نامش پیداست خیلی راحت در یک ساک جا می‌گیرد و قابل حمل است. البته اگر قصد استفاده دائم دارید زیاد گرینه مناسبی نیست. زیرا برای سبکی کار از آلومینیوم و تور درست شده است.

به چه نکاتی هنگام خرید تخت نوزاد باید توجه کرد؟

حال در ادامه راهنمای خرید تخت نوزاد و نکاتی که در انتخاب تخت نوزاد باید به آنها توجه کنید را خواهیم گفت

انتخاب تخت خواب نوزاد
انتخاب تخت خواب نوزاد

1.جنس تخت نوزاد

جنسهای چوبی، فلزی و ام دی اف در بازرا موجود است. برای خرید بهتر است چوب طبیعی انتخاب کنید تا نوزادتان به آن آلرزی نداشته باشد. چون در ام دی اف ممکن است از موادی استفاده شود که باغث بروز حساسیت شوند. تخت‌های فلزی نیز محکم و خوبند.

2.سایز و اندازه تخت نوزاد را در نظر بگیرید

یکی از نکات قابل توجه هنگام خرید تخت نوزاد توجه به سایز آن است. بهتر است اول تصمیم بگیرید تا چه مدت از آن می‌خواهید استفاده کنید. بهتر است اگر شرایطش را دارید تختی بخرید که برای بعد از نوزادی ههم قابل استفاده باشد.

اگر تخت نوزادی کوچک می‌خرید پس از طی این دوران بهتر است آن را عوض کنید. توجه داشته باشید که سایز تشک باید دقیقاً با تخت هماهنگ باشد و کوچک بودن آن بسیار خطرناک است.

3.ارتفاع تخت را بررسی کنید

بهتر است تخت نوزاد لبه‌های بلندی داشته باشد. ارتفاع 20 تا 30 سانتی متر از سطح زمین در صورتی که کودک شیرخوار نباشد، مناسب است. با افزایش سن کودک می‌توانید این ارتفاع را 30 تا 40 سانتی متر در نظر بگیرید.

4.تخت را از لحاظ استحکام بررسی کنید

کیفیت و استحکام تخت را به خوبی بررسی نمایید. مواظب بازید اتصالات آن شل نبوده یا لق نزند. در این مورد می‌توانید ار فروشنده سؤال نمایید یا با تکان دادن تخت متوجه این موضوع شوید.

راهنمای خرید تخت نوزاد
راهنمای خرید تخت نوزاد

5.حفاظ و نرده‌های تخت را بررسی کنید

تختهایی که بجای حفاظ شبکه نرده دارند را بررسی نمایید تا فاصله نرده ها بیش از 7سانت نباشد. مواظب باشید که نرده‌ها به گونه‌ای نباشد که کودک بعدها بتواند از آنها بالا بیاید و یا تیز باشند و به او آسیب بزنند.

بهتر است یک طرف تخت نرده نداشته باشد تا کودک موقعی که می‌خواهد از تخت بیرون بیاید از نرده بالا نیاید. اگر قابلیت برداشتن نرده‌ها وجود دارد، سعی کنید طوری باشد که با فشار وزن کودک این امکان وجود نداشته باشد، و یا کودک آن را یاد نگیرد.

6.رنگ تخت نوزاد

برخی کودکان عادت دارند لبه‌های تخت را با دهان بخورند. سعی کنید تختی انتخاب کنید که رنگش برای او مضر نباشد و یا اگر فلزیست، فلز سرب نداشته باشد که خطرناک است.

7.ضربه گیر در تخت

باید بگوییم بهتر است تخت نوزاد ضربه گیر نداشته باشد، این وسایل خطر مرگ و خفگی کودک را به همراه دارند. ضربه‌گیر باید بسیار ایمن باشد و زمانی که کودک تحرک کمی دارد این مورد خطرساز است.

بهتر است وقتی کودک می‌تواند بلند شود و لبه‌های تخت را بگیرد، آنها را با چیزی پوشاند تا آسیبی به او وارد نشود.

ویژگی های لازم برای انتخاب تخت نوزاد