طبیعت طارم زنجان معروف به هندوستان ایران را با من سفر کنید! ?

طبیعت طارم زنجان، برای کسانی که زنجان رو ندیدن ممکنه غیر قابل تصور باشه اما اگر شما هم این فکر میکنید باید بهتون بگم که خیلی اشتباه فکر میکنید. ? زنجان بر خلاف تصور عموم مردم که فکر میکنن جاذبه ی طبیعی نداره پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی هست که این جاذبه ها بیانگر تاریخ غنی زنجان هست که در مطالب بعدی بیشتر در موردش صحبت میکنیم. و اما امروز قرار هست که در مورد طبیعت بکر طارم زنجان صحبت بکنیم. چنتا از جاذبه هارو بهتون معرفی میکنم که میتونید با ماشین خودتون و در کمتر از یک ساعت از مرکز زنجان به اونجا برید.

جاذبه های طبیعت طارم زنجان:

طبیعت طارم زنجان، طارم به جاده اش معروف است. جاده طارم که به منظره های جذابش معروف است در دو مسیر متفاوت هست که یکی از جاده های طارم منتهی میشود به گیلوان و دیگری به آببر، که این دو از دهستان های شهرستان طارم هست. میتونید از این جاده برای رسیدن به طبیعت گیلان و جاهای دیدنی مازندران اقدام کنید.
شهرستان طارم زنجان دنیایی از سکوت و زیبایی هست، تلفیقی دلنشین از رود و کوه و جنگل و دشت که همگی برای یک گردش دلچسپ بهشان نیاز داریم، شهرستان طارم چسبیده به منجیل و فومن گیلان. وقتی از گردنه های سخت و سردسیری مسیر زنجان به طارم می گذری هیچ چیز به ذهنت هم خطور نمی کنه که چه بهشت زیبایی انتظارت رو می کشه. شهرستان «آب بر» مرکز طارم است که از منجیل حدود ۵۰ کیلومتر و از زنجان حدود ۹۰ کیلومتر فاصله داره. اگه به دنبال منطقه ای دیدنی برای سفر یک یا دو روزه می گردید طارم و طبیعت ناب اون در بهار میعاد گاهی مناسب است. دسترسی به طارم هم از قزوین و منجیل میسر هست و هم از زنجان. شهرستان طارم در استان زنجان قرار داره و میتونید توی مطلب جاهای تاریخی زنجان جاذبه های تاریخی شهر مارو ببینید.

جاده طارم زنجان
جاده طارم زنجان

سوغات طارم چیه؟

اگه بخواید اسم طارم رو توی استان های همجوارش بپرسید قطعا چیزی که به ذهن آنها خواهد رسید زیتون خواهد بود. اگرچه انار طارم و همینطور انجیر هم در طارم بسیار زیاد هستن اما زیتون دقیقا اون چیزی هست که طارم رو پر رونق کرده و مردمشون رو پولدار ?? بزرگترین صادر کننده زیتون در ایران برای طارم هست. خیلی از شمایی که از رودبار رد میشید میبینید که زیتون فروشی های زیادی هست و فکر میکنید زیتون منجیله اما واقعیت اینجاست که زیتون طارم رو توی منجیل میفروشن. عکس زیر مقایسه باغات زیتون رودبار و طارمه:

زیتون طارم یا زیتون رودبار؟
زیتون طارم یا زیتون رودبار؟

طارم کجاست؟ برای طبیعتگردی در طارم کجا بریم؟

در طبیعت طارم زنجان؛ برای اینکه بخوام براتون چنتا جای بکر معرفی بکنم که شما بتونید برید ممکنه یه کم ادعای بیخودی کرده باشم. پس بهتره اگه دنبال دردسر نیستید این جاهایی که براتون مینویسم رو با راهنما برید یا از روستاییان و محلی های منطقه برای رسیدن به این لوکیشن ها کمک بگیرید. پس در نتیجه شما نیازمند این هستید تا از نقشه و ابزار هایی مثل google maps استفاده کنید.

آبشار وزنه سر طارم زنجان:

آبشار وزنه سر طارم زنجان، آبشار بسیار دیدنی «وزنه سر» که جزو طبیعت طارم زنجان هست و از دیدنی های ناب این منطقه ست که در روستای وزنه سر در ۱۷ کیلومتری آب‌بر شهرستان طارم و نرسیده به درام و ۹۵ کیلومتری شهر زنجان قرار داره. آبشار های وزنه سر از سه آبشار زیبا تشکیل شده که برای دسترسی به آبشار اول از روستا، در حدود ۱ ساعت پیاده‌روی لازم هست و از آبشار اول تا آبشار دوم هم حدود ۳۰ دقیقه فاصله هست. توی مسیر آبشار های وزنه سر از بین انواع باغ‌های میوه مثل زیتون، گردو، فندق، انگور، تمشک و … عبور میکنید و مناظر زیبایی رو خواهید دید.

توی این منطقه شما کوه هایی رو میبینید که انگار لایه لایه رو هم دیگه اومدن ( چون این منطقه توی سال های خیلی دور دریا بوده ) و همچنین میتونید فسیل هایی از جانداران دریایی مختلف ببینید.

آبشار وزنه سر طارم
آبشار وزنه سر طارم

سد کردآباد طارم زنجان:

سد کردآباد طارم زنجان از دیدنی های طبیعت طارم زنجان هست که توی روستای آببر قرار داده. این سد پس از زلزله ی منجیل شکل گرفته و جلوی مسیر رودخونه رو گرفته. مسیری که به طرف کردآباد میره از کنار پمپ بنزین تا کلبه و بعد از اون باید ماشینتون رو پارک بکنید و مسیر پیاده روی شروع میشه. اگه آدم ماجراجویی هستید این یه سفر جذاب برای شما خواهد بود چرا که هم پیاده روی نسبتا بیشتری داره و همینطور نیازمند این هستید که چندین بار از رود بگذرید و مسیر های شنی رو بگذرید. این پیاده روی حدود 2 ساعت زمان میبره اما به قدری ارزش داره که برید و کل روزتون رو اونجا بگذرید. برخی از قله های زنجان توی این مناطق قرار داره.

سد کردآباد زنجان
سد کردآباد زنجان

برای رسیدن به سد کردآباد طارم میتونید از ترک سد کردآباد استفاده بکنید. پیشنهاد میکنم همراه خودتون چادر و لباس دو روز رو ببرید و در کنار سد کمپ کنید. این سد ماهی زیادی هم داره میتونید در صورتی که تجهیزات ماهی گیری دارید حتما با خودتون ببرید. قایق بادی، تور ماهی گیری و چیزای اینطوری میتونن سرگرمی های خوبی برای شما در اون محل باشن.

سد کردآباد زنجان
سد کردآباد زنجان

آبشار هشترخان طارم زنجان:

آبشار هشترخان طارم زنجان رو همه با پرش ارتفاع آب به یاد میارن. آبشار طارم هشترخان یکی از جاذبه های طبیعی طارم در استان زنجان هست. این آبشار زیبا در دره هشترخان در نزدیکی روستای زیبای لار قرار گرفته داره. شما در این دره ی سرسبز که شامل جنگل های انبوه فندق است که مناظر بی بدیلی را خلق می کند. در میان این دره رودخانه ای در جریان هست که بهش هشترخان میگن. اگه مسیر رودخانه رو پیش رو بگیرید و ادامه بدید، بعد از پیاده روی دو ساعته توی مسیر رودخانه با عبور از بین سنگ های بزرگ و غول پیر، صخره ها و کوه های بلند و درختان کهنسال و قدیمی به صخره ای می رسید که آبشاری نسبتا پرآب و حدودا سی متری از بلندای آن فرود میاد.

مسیر معمول که به این آبشار میرن از لار – یحیی آباد هست. آبشار هشترخان با ۳۰ متر ارتفاع، در منطقه ای سرسبز از کوه‌های ناحیه طارم، در شرق شهر زنجان قرار داره و زیبایی های طبیعی این آبشار، این منطقه رو به یکی از نواحی زیبا و مناسب برای گردشگری، کوهنوردی و دوچرخه‌سواری در کوهستان تبدیل کرده‌.

آبشار هشترخان طارم
آبشار هشترخان طارم

چرا بریم طارم؟

شاید پیش خودتون بگید واسه چی بریم طارم الکی وقتمونو تلف کنیمو … باید بهتون بگم که اگه تا به حال به طبیعت بکر طارم نرفتید باخت دادید. یه طبیعتگرد مگه چی میخواد بجز یه طبیعت بکر و متفاوت با تاریخ غنی؟
طارم از لحاظ قدمت بسیار غنی هست و میتونید توی جای جای روستاهای طارم شواهدی از اون رو ببینید. زبان مردم طارم ترکی هست و در ارتفاعات اون برخی از مردم به زبان تات حرف میزنن و فرهنگی مشابه تالش ها داره.

برای رفتن به طارم چیا ببریم؟

برای رفتن به طبیعتگردی طارم نیاز به تجهیزات خاصی ندارید اما بهتره یه کتونی راحت و یه دست لباس راحت بپوشید و یه دست هم لباس اضافه بردارید. بسته به تعداد روز هایی که قرار هست برید غذا همراه تون ببرید. لوازم شبمانی هم یادتون نره.

کی بریم طارم؟

فصل مناسب طبیعتگردی در طارم فصل بهار و فصل پاییز هست. توی این فصل آب و هوا بسیار لطیفه و میتونید از هوای خنک لذت ببرید. پوشش گیاهی توی شروع این دو فصل زیاد میشه و بعد از اون یواش یواش خشک میشه… پس سعی کنید توی اوایل فصل بهار و پاییز به طارم سفر کنید.

طارم زنجان
طارم زنجان

برای معرفی طبیعت طارم زنجان فکر میکنم این سه مورد فکر میکنم براتون کافی باشه و بتونید تعطیلات خوبی رو توی این مناطقی بهتون گفتم سپری کنید. حالشو ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.