قله های زنجان که برای کوهنوردی مناسب هستند!

قله های زنجان که برای کوهنوردی در کشور اهمیت خاصی را دارن توی این مطلب با یکدیگر بررسی میکنیم و گزارش صعود آن ها را برای صعود بهتر شما آوردم تا بتونید یه صعود خوب رو در آب و هوای لطیف زنجان تجربه کنید. اطراف زنجان ۴ رشته کوه بنامهای طارم ، تالش ، سلطانیه و تخت سلیمان استان زنجان را احاطه کرده و این محدوده حدود 37 درصد از کل استان رو شامل میشه.

قله های زنجان
قله های زنجان

قله های زنجان دارای چه ویژگی هایی هستند؟

قله های زنجان اکثرا کوهستانی هستن و خفن ترین ویژگی اونها اینه که میتونید انواع اقسام پوشش گیاهی رو توی این مناطق ببینید. پوشش گیاهی قله های زنجان بقدری غنی هست که جوندگان ریز به خوبی میتونن از اونها تغذیه کنن و تعداد و انواعشونم متفاوت هست از موش های کوهستانی و سنجاب ها بگیر تا جوندگان کوچک دیگه مثل جوجه تیغی که ما ترکا بهش میگیم ” کیپری ” رو میتونید تو این کوه ها ببینید.

زنجیره غذایی بعدی که از وجود این جوندگان ریزی که از گیاهان و پوشش گیاهی اون منطقه تغذیه میکنن، پرندگان هستند. کوهستان های زنجان یه منطقه فوق العاده برای پرنده نگری در زنجان هست، چرا که پرندگانی که در یک منطقه می توانید پیدا کنید میتوانید شامل بسیاری از باز ها، شاهین ها و دیگر پرندگان شکاری باشه ( عقاب سر سفید جزو پرندگان نادر هست که خودم با چشمای خودم تو ارتفاعات طبیعت طارم زنجان اون رو دیدم ?) . پرندگان مناطق کوهستانی زنجان فقط شامل پرندگان شکاری نمیشه و شما میتونید پرندگان زیبا و رنگارنگ دیگر که اسمشون رو من نمیدونم رو اونجا ببینید. از مناطقی که برای پرنده نگری میتونید به اونجا برید منطقه چرگر زنجان هست که در نزدیکی شهرستان ابهر قرار داره.

بعد از این پرندگان متنوع جوندگان بزرگی که در این منطقه خواهید دید شما رو هیجان زده میکنه. خرس، روباه ها و گرگ های مناطق کوهستانی زنجان بسیار معروف هستن که ممکنه توی هر فصلی که شما به منطقه های مختلف زنجان سفر کنید اونها رو ببینید…

پرندگان شکاری زنجان
پرندگان شکاری زنجان

شکل قله های زنجان به چه صورت است؟

همونطور که بالاتر بهتون گفتم بیشتر قله های زنجان طبیعت کوهستانی و سنگی داره. از قله هایی که شکل کوهستانی دارن میتونیم به قله سندان و از قله های سنگی زنجان میشه کوه تکه قیه سی رو مثال زد.

قله های زنجان بر اساس مناطق جغرافیایی آنها:

تاکنون بیش از ۲۷۵ کوه و ۷ غار طبیعی دراستان زنجان شناسایی شده. در ادامه قله های زنجان رو براتون آوردم که بتونید اونها رو بیشتر بشناسید و اگه قصد صعود اونها رو دارید برای صعود اونها اقدام کنید:

کوه بلقیس زنجان:

این کوه در ۱۲ کیلومتری روستای یاستی قلعه، از توابع دهستان انگوران قرار گرفته است و ۳۳۳۲ متر ارتفاع دارد. این کوه سرچشمه رودخانه های بالأجوجه و انگوران چای، و بلندترین قله کوهستان قرخ بلاغ (چهل چشمه) است. چشمه های بسیاری از دامنه های این کوه می جوشند. دعوا سر این کوه همیشه بین زنجان و آذربایجان بوده اما این کوه در نقشه استان زنجان قرار داره و جزو استان ماست. برای صعود این قله آمادگی بدنی متوسط و تجهیزات مناسب قله ی 3000 متری کافی است. دقت کنید که صعود این قله توی زمستون مقداری به دانش فنی و همینطور آمادگی بدنی بالا داره. این منطقه به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی زنجان میتونه شناخته بشه.

کوه بلقیس زنجان
کوه بلقیس زنجان

کوه های شمالی شهر زنجان:

منظورم از این بخش کوه هایی هستند که وقتی از شهر زنجان به طرف شمال می چرخید میتونید اونها رو ببینید. کوه های سنبله، آیی قیه سی، دو شاخ و بناری قله های شمالی استان زنجان هستند که با توجه به خواست شما میتوانید در یک روز اونها رو صعود کنید و برگردید. شاید از زبون پیش کسوت های کوهنوردی زنجان کلمه دور بزرگ و دور کوچک رو شنیده باشید. منظور این عزیزان صعود این قله های در یک دور کامل است که بخشی از این دور روی منطقه ی آق گدیگ و وای وای گدیک هم می افتد ( این دو منطقه از مناطق بسیار زیبای ارتفاعات تهم طارم زنجان هستن) . برای رسیدن به طبیعت بکر گیلان و طبیعت مازندران میتونید از جاده طارم اقدام کنید.

کوه آیه قیه سی زنجان
کوه آیه قیه سی زنجان

کوه بابا گیلدر زنجان:

این کوه با ارتفاع ۲۸۵۰ متر، در ۹۵ کیلومتری جنوب غربی زنجان و در غرب روستای حلب از توابع دهستان انگوران واقع شده و سرچشمه اصلی رود حلب است.دامنه های شرقی آن به دهستان انگوران، و دامنه های غربی بان احمدآباد سفلا (از توابع شهرستان میاندوآب) مشرف است وجزر و کوهستان قره داغ به شمار می آید.

کوه بابا گیلدر زنجان
کوه بابا گیلدر زنجان

کوه چال زنجان:

این کوه در قسمت شمال غربی روستای خورجهان، از توابع دهستان انگوران واقع شده است و ۳۰۵۰ متر ارتفاع دارد. این کوه سرچشمه رودخانه های انگوران چای و تخته يورد است. روستای چال فقط یک ساکن داره.

کوه چال زنجان
کوه چال زنجان

کوه لعل كان زنجان:

این کوه با ارتفاع ۳۰۵۰ متر، در جنوب غربی روستای باستی قلعه، از توابعانگوران واقع شده است و سرچشمه رودخانه های کاکا، انگوران چای وقره قیه است. این کوه، از شمال غربی به کوه بلقيس، و ازشرق به کوه قزلر قلعه سی متصل است و از کوه های کوهستان قرخ بلاغ(چهل چشمه) است.

کوه لعل كان زنجان
کوه لعل كان زنجان

 کوه تکه قیه سی زنجان:

کوه تکه قیه سی از قله های استان زنجان هست که بین سنگنورد ها و کوهنورد ها خیلی محبوبیت خاصی داره…این کوه یه کوه فنی هست که نیازمند داشتن پیش زمینه سنگنوردیه. توی صعود این کوه که یک رشته کوه سنگی هست شما باید کلاه سنگنوردی داشته باشید و از طناب استفاده کنید چون یک لغزش پا میتونه شما رو به اون دنیا ببره. گزارش پیمایش سرعتی خط الراس تکه قیه سی رو از گزارش آیاز مربی حرفه ای ما بخونید حتما. این کوه ها برای بالا بردن استقامت شما جهت صعود قله دماوند مناسبه.

 کوه تکه قیه سی زنجان
 کوه تکه قیه سی زنجان

کوه های ناشناخته استان زنجان:

علاوه بر این کوه های استان زنجان دارای قله ها بلندی های مهم دیگری نیز هست که از آن جمله می توان به کوههای یانبلاغ (2972)داغی (۲۸۶۱ متر)، سندان داغ (۲۸۵۰ متر)، آرگون (۲۹۲۴ متر)،جانقورتاران (۲۸۵۰ متر)، چال خاتون (۲۹۹۳ متر)، چنوباشی (۲۹۵۰ متر)،سفید(2933 متر)، قراوول، ملاداغی و … اشاره نمود.

دیواره های مناسب سنگنوردی در زنجان:

برای یک سنگنوردی دلچسپ شما میتونید یکی از این مناطق رو توی زنجان برید و از مسیر های متنوعی که هست لذت ببرید … دیوارطبیعی برای علاقمندان به صخره نوردی در زنجان که مهمترین آنها  محمد داغی ، گلجیک  ، آلاقاپو ، ویر، آیاه قیه سی و مجموعه امند است. 

دیواره سنگنوردی زنجان
دیواره سنگنوردی زنجان

صرفه ی اقتصادی قله های زنجان:

معدن وتجارت استان زنجان میگه از ۲۷۲ معدن فعال زنجان سالیانه نزدیک به ۱۰ میلیون تن ماده معدنی استخراج میشه. معدن کاران زنجان هم اکنون ۳۲ ماده معدنی از جمله سرب و روی ، مس ، آهن و طلا را ازاین کوهها استخراج می کنن.

قله های زنجان بدلیل ویژگی های منحصر به فردی که گفته شد بین کوهنورد ها و سنگنورد های زنجانی خیلی محبوب هست و مناطق خوبی برای این فعالیت ها هستن… همونطور که میدونید زنجان سنگنوردان و کوهنوردان خیلی قوی داره که همگی از این کوه ها شروع به فعالیت کردن و حالا زبانزد در کشور هستن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.