مسیر سوها به لاتون کجاست؟

اگه یه طبیعت دوست باشی حتما مسیر سوها به لاتون تا به حال به گوشت خورده و نمیدونی این مسیر کجاست و چطور باید به این مسیر دسترسی پیدا کرد و به اونجا سفر کرد توی این مطلب بهتون میگیم این مسیر کجاست و چطور میتونید بهش سفر کنیم. این مسیر از دریاچه سوها به آبشار لاتون پیمایش میشه که از زیباترین مسیر های ترکینگ ایران حساب میشه.

مسیر سوها به لاتون از کجا شروع میشه؟

همونطور که از اسم مسیر مشخص هست از سوها که دریاچه سوها یه دریاچه در روستای سوها ست که نزدیکی های اردبیل قرار داره. برای پیمایش این مسیر شما باید با گروه یا لیدر محلی اقدام به ترکینگ بکنید در غیر این صورت دردسر های بسیار زیادی رو خواهید کشید. یکیش همین دسترسی و رسیدن به دریاچه سوها ست. اگرچه که شما میتونید با استفاده از نرم افزار های ناوبری بسیاری به این دریاچه برسید، اما موضوع اینجاست که باید از قبل هماهنگی با نیسان رو انجام داده باشید تا مسیر خاکی روستای سوها تا دریاچه سوها رو با نیسان برید چون ماشین های معمولی به سختی اون مسیر رو میتونن برن و موضوع دیگه اینجاست که شما این مسیر رو از دریاچه سوها که نزدیک به اردبیل هست شروع میکنید اما اتمام این مسیر در آبشار لاتون، لوندویل آستارا ست! پس فکر اینکه با ماشین خودمون میریم رو از سرتون بیرون کنید.

مسیر سوها به لاتون
مسیر سوها به لاتون

چرا مسیر دریاچه سوها به آبشار لاتون معروف است؟

بخاطر زیبایی بی حد و اندازه این مسیر که شما تقریبا چند زون مختلف رو میبینید این مسیر دوست داشتیه و همه ی طبیعتگردا سعی میکنن این مسیر رو پیمایش بکنن. اگر چه که خیلی از ما سالی یکبار رو حداقل به این منطقه سفر میکنیم چون هر بار یه چیز جدید برامون داره. ? این مسیر از ارتفاعات اردبیل شروع میشه و میتونید از اونجا دریای خزر که همون ساحل آستارا ست رو ببینید و از این منظره فوق العاده لذت ببرید. بعد از اون شما وارد جنگل میشید و از کنار رودخانه حوضچه های سنگی رو میبینید. از آبشار هایی که مشابه آبشار لاتون هست میشه به آبشار وزنه سر اشاره کرد که توی طبیعت طارم زنجان میتونید جزئیات اون رو ببینید.

آبشار لاتون آستارا
آبشار لاتون آستارا

چطور بریم مسیر سوها به لاتون ؟

فصل مناسب طبیعتگردی اینجا خرداد ماهه. پیمایش مسیر سوها به لاتون همونطور که بالاتر گفتم باید با گروه های طبیعتگردی و کوهنوردی و یا لیدر های محلی اون منطقه انجام بگیره چون هماهنگی ماشین های محلی و همینطور شبمانی در کلبه یا حمل بار با قاطر دردسر های خودش رو داره که لیدر میتونه اونهارو انجام بده. بجز این موارد پیدا کردن مسیر درست در منطقه بسیار دشوار هست که باید چند بار این مسیر رو برید و آشنایی با نرم افزار های ناوبری یا gps داشته باشید که بتونید مسیر درست رو پیدا کنید و از این مسیر لذت ببرید. اگر اینطور نباشه و خود سر بخواید برید قطعا گم میشید و واویلااااااا.

ییلاق لاتون اردبیل
ییلاق لاتون اردبیل

مسیر سوها به لاتون از نگاه من:

میخواستم یه بخش به این مطلب اضافه کنم که بهتون بتونم زیبایی های این مسیر رو توصیف بکنم؛
وقتی کنار دریاچه سوها شروع به پیمایش میکنید و روی ارتفاعات این منطقه قرار میگیرید میتونید ساحل آستارا رو از اینجا ببینید. ادامه ی مسیر تا اوبا ( همون ییلاقایی که کلبه هایی رو دارن و عشایر توی اون زندگی میکنن و دام پرورش میدن به زبان ترکی میشه اوبا ) جنگلیه. اگه با گروه های اردبیلی به این منطقه سفر کنید به قله یا همون منطقه اسپیناس میگن دکل! چون یه دکل برق توی اونجا هست و اینترنت و آنتن توی اون نقطه جواب میده.

ییلاق لاتون اردبیل
ییلاق لاتون اردبیل

اکثرا ناهار رو توی اسپیناس میخورن، اسپیناس اکثرا مه داره اما شِه نداره ? اینو ترک زبان ها به خوبی درک میکنن. مه داره اما شه نداره یعنی که هوا مه داره ولی جوری نیست که لباساتونو خیس کنه و اذیت کننده باشه… چه بسا بسیار لذت بخشه. اگه با لیدر گروه صحبت کنید، نیسان میتونه بار هاتون رو تا اسپیناس بیاره و بعد اسپیناس قاطر هایی وجود داره که بارتون رو میتونه تا ییلاق لاتون یا حتی بالای آبشار لاتون ببره. اگه تیم قوی داشته باشید میتونید تا آخر روز اول به بالای آبشار لاتون برسید و اگر نه تیم تون چنگی به دل نمیزنه و میخواید بیشتر چیل کنید بهتره توی ییلاق لاتون کمپ کنید یا کلبه بگیرید چون در فاصله ییلاق لاتون تا بالای آبشار لاتون جای خاصی برای کمپ کردن وجود نداره.

دریاچه سوها اردبیل
دریاچه سوها اردبیل

ترجیحا اگه برنامه تون سه روزه است سعی کنید توی ییلاق لاتون کمپ کنید چون من یه خاطره ی فوق العاده از شب این ییلاق دارم، بزارید براتون تعریف کنم… یه شب که توی این کلبه های لاتون خوابیده بودیم من طبق معمول تشنه م شد و پا شدم که آب بخورم؛ داخل کلبه آب پیدا نکردم. من چون از همه ی اعضای گروه سنم و هیکلم کوچیکتره همیشه میزارن جلوی در و بدترین جارو بهم میدن که البته مشکلی نیست ? در رو که باز کردم با یه آسمون بنفش رو به رو شدم… احساس میکردم ستاره ها آنقدر بهم نزدیکن که میتونم بهشون دست بزنم…زیبایی این آسمون بقدری بود که هیچ وقت نتونستم آسمونی شبیه به اون رو ببینم. احساس میکردم هنوز تو خوابم و این رو میبینم یا یچیز زدم که انقدر ستاره ها و راه شیری رو به وضوح میبینم. برگشتم و لیدر رو از خواب بیدار کردم، بهش گفتم بیا ببین آسمون چقدر خوشگله. اونم اومد دید و بدون هیچ واکنشی برگشت خوابید ? منم در رو نبستم و انقدر به آسمون نگاه کردم تا خوابم برد…

ییلاق لاتون
ییلاق لاتون

چه تجربه ای میتونه از این قشنگ تر باشه؟ بعد از ییلاق لاتون به سر پایینی دارید تا بالای آبشار، پیشنهادم اینه شب دوم رو بالای آبشار بمونید و همونجا رو تیکه سنگ های بزرگ کمپ کنید چون حوضچه هایی توی این منطقه هست که برای شنا خیلی خوب هستن. بعد از اون هم باید از بالای آبشار به پایین آبشار سرازیر بشید که یه شیب تند رو اونجا دارید. پایین آبشار کلبه های زیادی هست که میتونید چای بخورید و ادامه مسیر رو برید. ادامه ی مسیر جایی هست که نیسان یا پاترول ها میتونن بالا بیان و شما رو سوار کنن و اگه لیدر دارید لیدر شما باید با این ماشین های محلی هماهنگ باشن تا شما رو تا کنار مینی بوس یا اتوبوس برسونن.

ییلاق لاتون
ییلاق لاتون

مسیر سوها به لاتون از مسیر های بسیار زیبای اردبیل به گیلان است که برای ترکینگ فوق العاده ست و اگر یه طبیعتگرد هستید و توی هر نقطه از ایران زندگی میکنید باید این مسیر رو پیمایش بکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.