نحوه انتخاب دستگاه جوجه کشی خانگی و صنعتی

0 195

دستگاه جوجه کشی در واقع یک محیط ایزوله است که از لحاظ کیفیت و دما شبیه به بدن مرغ است. به همین دلیل اگر درون آن تخم مرغ نطفه دار قرار گیرد، در مدت زمان استاندارد جوجه مورد نظر تولید می شود. تولید جوجه بدون استفاده از مرغ دارای سابقه ای چند هزار ساله است، و برای این کار از روش های مختلفی مثل قرار دادن تخم مرغ در کاه یا پشم استفاده می شد، اما میزان جواب دهی این روش ها در شرایط آب و هوایی مختلف متفاوت بود و تضمینی برای کسب موفقیت وجود نداشت. اما اولین دستگاه جوجه کشی دنیا در طی جنگ جهانی ساخته شد که روش کار آسانی داشت. اما پس از این دوران کم کم تحولات چشمگیری در این دستگاه ها انجام شد و امروزه حتی یک دستگاه جوجه کشی خانگی نیز دارای سیستم ها مناسب و حرفه ای است.

ویژگی های یک دستگاه جوجه کشی مناسب

دستگاه جوجه کشی یک وسیله است که باید در آن به صورت استاندارد تمامی فاکتورهای موجود برای تبدیل تخم مرغ به جوجه وجود داشته باشد. برای مثال در این دستگاه ها همواره باید دمای کافی، رطوبت یکنواخت و تهویه مناسب انجام شود، و چرخاندن تخم مرغ ها نیز با زمان بندی مناسب انجام شود. البته در بعضی از دستگاه ها قابلیت چرخاندن خودکار تخم مرغ وجود ندارد و این کار باید به وسیله دست انجام شود.

ویژگی های دستگاه جوجه کشی
ویژگی های دستگاه جوجه کشی

انواع دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی بر اساس ظرفیت های تولید خود به دسته های مختلفی تقسیم می شود. و افراد باید قبل از انتخاب دستگاه جوجه کشی مورد نظر از نیاز و هدف خود اطلاع کافی داشته باشند.

دستگاه جوجه کشی مدل Easy-Bator2 و دیگر دستگاه های خانگی

دستگاه جوجه کشی مدل Easy-Bator2 در زمره دستگاه های خانگی به شمار می رود و با استفاده از آن می توان برای تولید جوجه انواع پرنده ها از جمله مرغ، بلدرچین، بوقلمون، اردک و غیره اقدام کرد. برای این کار می توان از امکانات هوشمند این دستگاه جوجه کشی خانگی استفاده کرد. با استفاده از این دستگاه می توان براساس سایز تخم مرغ میزان بیشتری جوجه تولید کرد.

برای مثال ظرفیت این دستگاه برای تخم مرغ 96 عدد، برای تخم غاز 40 عدد و برای تخم های ریز مثل بلدرچین تا حدود 240 عدد در هر مرتبه است. ابعاد این دستگاه جوجه کشی 51*60*42 سانتی متر است و به همین دلیل فضای زیادی را اشغال نمی کند، و وزن آن نیز کمتر از ده کیلوگرم است. از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به چراغ قوه نطفه سنج، سیستم انتخاب پرنده و عدم نیاز به کالیبراسیون اشاره کرد. برای انتخاب دستگاه جوجه کشی خانگی این مدل یکی از بهترین گزینه ها است.

دستگاه جوجه کشی خانگی در مدل ها و برندهای مختلفی تولید می شود. از دیگر نمونه ها می توان به دستگاه های جوجه کشی مدل Easy-Bator و همچنین دستگاه های آلتین کولوشکا مدل A اشاره کرد. این دو برند دارای چندین زیر مجموعه مدلی هستند که در زمره دستگاه جوجه کشی خانگی قرار می گیرند.

انتخاب دستگاه جوجه کشی خانگی Easy-Bator2
انتخاب دستگاه جوجه کشی خانگی Easy-Bator2

دستگاه جوجه کشی مدل SM168 و دیگر نمونه های نیمه صنعتی

دستگاه جوجه کشی مدل SM168 یکی از دستگاه های جوجه کشی مناسب است که از آن می توان برای تولید جوجه انواع پرندگان استفاده کرد. ظرفیت این دستگاه برای تخم مرغ ستر و هچر حدود 168 عدد، برای غاز و طاووس حدود 100 عدد، برای بلدرچین حدود 380 عدد و برای اردک حدود 144 عدد می باشد. ابعاد این دستگاه 70*50*45 سانتی‌متر است و وزن آن نیز حدود 24 کیلو می باشد. بدنه دستگاه جوجه کشی مدل SM168 از جنس ورق ضد زنگ PVC و شاسی های آلومینیومی به همراه کرنرهای ABS است. همچنین سنسور اصلی این دستگاه نیز ساخت کشور سوئیس و از نوع SHT است.

دستگاه جوجه کشی مدل SM168 با ظرفیت مناسب و قیمت عالی یک دستگاه جوجه کشی ارزان قیمت و البته کاملا هوشمند به شمار می رود. با داشتن این دستگاه نیازی به خرید شانه های مختلف نیست و می توانید تخم ها را در آن به حالت خوابیده نیز قرار دهید. از دیگر امکانات این دستگاه می توان به قابلیت ستر و هچر همزمان، رزین هوابند، درب پلی کربنات ، نمایش حداقل و حداکثر دما و رطوبت در 24 ساعت قبل اشاره کرد.

دستگاه جوجه کشی نیمه صنعتی در مدل های مختلفی تولید می شود که از جمله آنها می توان به دستگاه جوجه کشی مدل SM126، دستگاه جوجه کشی درنا مدل D168 و D336 اشاره کرد.

دستگاه جوجه کشی مدل SM168

دستگاه جوجه کشی درنا مدل D840 و نمونه های صنعتی دیگر

دستگاه جوجه کشی درنا مدل D840 محصولی کاملا حرفه ای و صنعتی است. این دستگاه با داشتن ابعادی 95*75*105 سانتی‌متری، حدود 67 کیلوگرم وزن دارد.  از این دستگاه می توان برای پرورش تمامی پرندگان اهلی و زینتی به جز شترمرغ استفاده کرد. ظرفیت این دستگاه برای تخم مرغ ستر و هچر 840 عدد، برای تخم غاز و طاووس 500 عدد، برای تخم اردک 720 عدد و برای تخم کبوتر، بلدرچین و به طور کلی تخم های ریز حدود 1920 عدد و برای تخم قرقاول 1280 عدد است. همچنین ظرفیت ستر و هچر این دستگاه برای مرغ به ترتیب 672 و 168 عدد می باشد.

دستگاه جوجه کشی درنا مدل D840 برای کنترل دما و رطوبت از سنسور سوئیسی SHT3 بهره برده است. این دستگاه در زمره دستگاه های صنعتی به شمار می رود و برای انتخاب دستگاه جوجه کشی صنعتی یکی از گزینه های بسیار مناسب است. از دیگر نمونه های مشابه این دستگاه می توان به دستگاه جوجه کشی درنا مدل D672 و مدل D336 اشاره کرد.

جوجه کشی درنا مدل D840

بهترین مرکز عرضه انواع دستگاه جوجه کشی

دستگا