3 معیار اصلی و مهم در انتخاب عینک آفتابی زنانه و مردانه

0 212

نکات کلیدی انتخاب عینک آفتابی مناسب : استفاده از عینک آفتابی در روزهای آفتابی تابستان و همچنین روزهای دیگر توصیه‌می‌شود. اما نکته قابل توجه معیارهایی است که باید برای خرید و انتخاب عینک آفتابی درنظرگرفت. جدای از مسأله زیبایی ظاهر، هنگام خرید عینک آفتابی باید مواردی دیگر را نیز مد نظر قرار داد.

عدم انتخاب صحیح عینک آفتابی فارغ از طرح آن و اینکه آیا به فرم صورتتان می‌آید یا خیر، باعث بروز مشکلات و بیماریهای چشمی نظیر آب مروارید می‌شود. همانطور که همه می‌دانید اشعه ماورای بنفش آفتاب برای چشم‌ها مضر است. در اینجا راهنمایی‌هایی در مورد نحوه انتخاب عینک آفتابی آورده‌ایم که امیدواریم برایتان مفید باشد.

یک عینک آفتابی خوب چه ویژگی های دارد؟

یک عینک آفتابی خوب باید جلوی ورود نور و اشعه‌های مضری چون اشعه ماورای بنفش را به چشم بگیرد. برخی شرکت‌ها برچسبی بر روی عینک می‌زنند که نشانه جذب اشعات است ولی علاوه بر این مورد نکات دیگر هم در خرید بادی توجه داتشه باشید که در ادامه بیان خواهد شد.

انتخاب عینک آفتابی
انتخاب عینک آفتابی

مهمترین نکات هنگام خرید عینک آفتابی:

1. عینک آفتابی و محافظت از چشم‌ها:

در واقع این نکته هنگام خرید باید در اولویت قرار داشته باشد. هیچ چیز مهم‌تر از سلامتی چشمهایتان نیست. عینک آفتابی باید چشم‌ها را در برابر اشعات مضر محافظت کند.

اندازه و ابعاد عینک بهتر است طوری انتخاب شود که چشمها را پوشش داده و از اطراف مانع ورود اشعه شود. مراقب باشید عینکی نخرید که از بالا و یا کناره‌های عینک نور به چشم بتابد. پس بهتر است عینک به صورت بچسبد و جایی برای عبور نور نداشته باشد.

عینکهای پلاریزه برای رفتن کنار دریا و ماهیگیری مناسبند و از چشم‌ها بخوبی محافظت می‌کنند.

2. جنس فریم و شیشه‌های عینک آفتابی:

فرم‌های گوناگونی در بازار وجود دارد و این مسأله بستگی به سلیقه شما دارد. انتخاب نوع شیشه و فریم یکی دیگر از معیارهای انتخاب عینک آفتابی مناسب می باشد، فریمهای فلزی، پلاستیکی و کائوچو انواع موجود هستند. سعی کنید فرم سبکب انتخاب کنید که وزن بیش از حدی روی بینیتان ایجاد نکرده و جای آن روی بینی نماند.

فریمهای فلزی معمولاً سنگین بوده و دسته آنها در اثر تابش آفتاب گرم می‌شود. مراقب باشید انتهای دشته‌های عینک پشت گوشهایتان را اذیت نکند. پس حتما به وزن و جنس فرم هنگام خرید توجه بیشتری داشته باشید.

نوع شیشه انتخابی

شیشه‌ ضد خش انتخاب کنید. زیرا با خش افتادن روی شیشه دیگر نمی‌توان از آن استفاده‌کرد. برخی لنزها ضد ضربه، ضد خش و سبک بوده و قیمت بالاتری دارند. جنشهای پلیمر NXT ضد خش بوده و گران ترند. در صورتی که پلی کربنات این قابلیت را نداشته و قیمت پایین تری هم دارد.

جنس پلیمید مانند شیشه وضوح خوبی داشته ولی در اثر ضربه می‌شکند. جنس اکرلیک هم وضوح و مقاومت کمتری از بقیه موارد داشته و به همان نسبت قیمت پایین تری نیز دارد. در برابر گرما نیز تغییر شکل می‌دهد.

بخش دیگری از عینک که باید از لحاظ جنس به آن توجه کرد شیشه‌های آن است. شیشه‌ها و تلق‌های فشرده استاندارد هستند. سعی کنید شیشه با کیفیتی انتخاب کنید. هنگام خرید عینک را امتحان کرده و ببینید آیا رنگها را واقعی نشان می‌دهد یا خیر. عینکی با کیفیت‌تر است که رنگ اشیا را چندان تغییر ندهد.

بهترین رنگ شیشه عینک:

شاید مسأله مهمی به نظر نرسد اما برخی اوقات لازم است شما با عینک بتوانید رنگ درست را تشخیص دهید. رنگهای خاکستری و تیره بهتر هستند، زیرا کمتر رنگ اشیا را تغییر می‌دهند. سبز و قهوه‌ای در رده بعدی هستند. عینکهایی با رنگهای آبی و قرمز نیز وجود دارد که خیلی پیشنهاد نمی‌شود.

رنگ مناسب شیشه عینک آفتابی
رنگ مناسب شیشه عینک آفتابی

3.انتخاب فرم با توجه به فرم صورت و چهره:

از معیارهای انتخاب عینک آفتابی تناسب فرم عینک با فرم صورت شما میباشد، یکی از دغدغه‌های همیشگی افراد هنگام خرید عینک این است که آیا این فرم به صورتم می‌آید؟ دقت کنید فرم صورتتان چگونه است. با توجه به فرم صورت انتخاب راحت‌تری خواهید داشت.

خوشبختانه عینکهای آفتابی با طرح‌های هندسی، مستطیل، مربع، گربه‌ای و … در بازار موجود است و می‌توانید با بررسی فرم صورت عینک خوبی بخرید. انتخاب عینک باید به گونه‌ای باشد که عیب آن قسمت را بپوشاند، مثلا اگر صورت گردی دارید بهتر است از عینکهای زاویه‌دار و باریک استفاده‌ کنید.

اگر صورتتان بیضی است باید بگویم ایده‌آل‌ترین فرم صورت را داشته و از عینکهای عریض استفاده‌ کنید.

برای صورتهای قلبی شکل باید عینکی انتخاب کنید که در قسمت پایینی پهن باشد و باریکی پایین چهره را پوشش دهد و برطرف کند.

صورتهای مربعی بهتر است از فرمهای گرد استفاده کنند. پس بهتر است مدل عینک با فرم چهره کمی تضاد داشته باشد.

انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورت
انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورت

انواع و اقسام مدلهای عینک:

عینک ورزشی: این عینک به گونه‌ای طراحی شده که کاملاً