5 نکته مهم که پیش از خرید و انتخاب پتوی نوزاد باید بدانید

0 403

انتخاب پتوی نوزاد : یکی از مهم‌ترین وسایلی که هنگام تهیه سیسمونی باید در نظر بگیرید پتوی نوزاد است. از آنجایی که نوزاد بیشتر ساعات روز را در خواب می گذراند باید پتوی متناسب با پوست لطیف نوزاد با الیاف مناسب نوزاد تهیه شود. علاوه بر جنس باید به ابعاد و وزن پتو نیز دقت کنید. انتخاب پتو نوزاد مخصوصاً برای کسانی که به تازگی بچه‌دار شده‌اند شاید کار مشکلی باشد. حتماً به فروشگاه‌های کالای خواب نوزاد سر می‌زنید و نمی‌دانید کدام یک مناسب‌تر است و باید چه نکاتی را هنگام خرید پتو نوزاد در نظر بگیرید. انواع جنس‌ها را می‌بینید و ممکن است با توجه به رنگ یا طرح آن خرید کنید و غافل از خطراتی باشید که ممکن است برای نوزادتان رخ دهد.

نوزاد شما قبل از یک سال قادر به پهلو به پهلو شدن نیست و برای خرید و انتخاب سرویس خواب باید دقت لازم را مبذول کنید. پس سعی کنید انتخابی هیجانی و از روی طرح و رنگ نداشته باشدی و اولویت را مسائل دیگر قرار دهید.

در هنگام خرید پتو باید به مسائلی چون جنس، وزن و … توجه کنید. با ما همراه باشید تا بیشتر راجع به این موضوع و نحوه خرید و انتخاب پتوی مناسب نوزاد بدانید.

با انواع پتوی نوزاد آشنا شوید:

اگر سری به فروشگاه‌های کلای خواب نوزاد و سیسمونی بزنید، با انواع مختلفی از پتوی نوزاد مواجه‌ خواهید شد که جنسهای متفاوتی دارند.

انواع پتوی نوزاد
انواع پتوی نوزاد

1. پتوی سلولی صد در صد پنبه‌ای:

شاید برایتان سؤال پیش بیاید که چرا به این پتوها سلولی می‌گویند؟ به دلیل اینکه این پتوها سوراخ‌هایی دارند که هوا ازبین آنها جریان می‌یابد. جنس این پتوها نخی یا پنبه‌ای است. شستشوی آنها آسان بوده و تنظیم دمای راحتی دارند. به راحتی درلباسشویی قابل شستشو هستند.

سوراخهایی که پتو دارد باعث می‌شود بدن نوزاد گرم نشود و گرما از سوراخها عبور کند. این پتوها تنفسی هستند، به این معنا که اگر پتو روی صورت نوزاد بیفتد، به راحتی می‌تواند نفس بکشد و هوا جریان دارد. پس این پتو از نظر ایمنی بسیار عالیست.

همچنین این پتوها لایه لایه هستند که با توجه به درجه حرارت محیطی که نوزاد در آن است می‌تاون لایه‌ها را تغییر داد.

2. پتوی سلولی آکریلیکی:

تفاوت این پتو با پتوی نوع اول در الیاف آن است. بطوریکه در آنها بجای الیاف طبیعی از الیاف مصنوعی استفاده شده‌است. این پتوها پلاستیکی بوده و ممکن است نوزادتان به آن حساسیت داشته باشد. اما ارزان، با دوام و سبکند و چروک نمی‌شوند. این پتو فاقد خاصیت تنفسی است.

3. پتوی نوزاد فلانل:

فلانل از کلمه گولانل به معنی پشم برگرفته شده است. پتویی سبک، نرم و وزنی متوسط. پتوی فلانل احساس گرم و نرم بودن را به نوزاد شما القا میکند. این پتو مناسب زمستان است. استفاده از آن در تابستان باعث عرق کردن نوزاد می‌شود. شستشوی آن بسیار راحت است.

هنگام خرید پتوی فلانل از داشتن برچسب «از پیش شسته شده» اطمینان حاصل کنید. پتوی فلانل برای اولین بار که شسته می‌شود کمی کوتاه می‌شود.

انتخاب پتوی مناسب نوزاد
انتخاب پتوی مناسب نوزاد

4. پتوی نوزاد میکروفایبری:

پتوهای میکروفایبری نرم و لطیفند و هیچ گونه آسیب و خطری برای پوست ندارند. جنسشان همانطور که از نام آنها پیداست از میکروفایبر، پارچه مصنوعی از پلی‌استر و نخ ظریف پلی‌پروپلین می‌باشد. شستشوی راحتی داشته و لک نمی‌گیرند. این پتوها هنگام شستن نیاز به مواد شستشو ندارند، ولی ایرادی که دارند این است که قابل اشتعال هستند. پتو میکروفایبری به دلیل وزن سبک برای فصل گرم سال مناسبند.

مزایای پتوی میکروفایبری

پتوی میکروفایبری به خاطر الیافی که دارند آلودگی ها، گرو و غبار و … را در شکاف های کوچک خود به دام می اندازند و تا زمانی که آلودگی ها به سایر قسمت ها مالیده نشوند کاملا پاکیزه و عاری از هرگونه آلودگی می باشند.

پتوهای میکروفایبری نسبت به سایر پتوها نیاز کمتری برای شستشو دارند به همین دلیل دوام و عمر بیشتری هم دارند.

این نوع پتوها دارای ثبات رنگ می باشند و با شستشو رنگ آنها تغییر نمی کند.

مقاومت الیاف پتوهای میکروفایبری در برابر مواد شونده شیمیایی عالی می باشد.

5. پتوی نوزاد مینکی:

این پتو نرم و با دوام بوده و بسیار پتوی خوب و مناسبی برای نوزادان است. از آنجایی که پرتوی گرمی است مناسب تابستان نبوده و جزو پتوهای تنفسی نمی‌باشد.

نکاتی مهم در خرید پتو نوزاد:

در انتخاب پتوی نوزاد نکات مهمی که علاوه بر زیبایی و ظاهر پتو حائز اهمیت است، امنیت و کیفیت پتوست.

نکات مهم خرید و انتخاب پتوی نوزاد
نکات مهم خرید و انتخاب پتوی نوزاد

امنیت پتوی نوزاد:

بی‌تردید این مورد یکی از مهمترین معیارهای انتخاب پتو نوزاد است که باید به آن بسیار توجه کرد. نوزاد شما تا چند ماه اول زندگی خود قادر به محافظت از خود نیست و باید حواستان بسیار جمع باشد. از جمله مواردی که باید به آن توجه شود تشک، بالش و پتوی نوزاد است که نباید تشک و بالش بیش از حد نرم باشد.

برای دور نگه داشتن نوزاد از خطر خفگی از پتوهای پوشیدنی یا کیسه خواب استفاده‌کنید. به این شکل دیگر نگران افتادن پتو بر روی صورت نوزادتان نیستید. شاید باورتان نشود اما نوزادان زیادی به دلیل افتادن پتو روی صورتشان با مرگ مواجه شده‌اند.