9 نکته مهم در انتخاب دوچرخه مناسب که باید بدانید

1 2,045

معیارهای خرید و انتخاب دوچرخه مناسب : آیا تا به حال شده برای خرید و انتخاب دوچرخه به بازرا رفته و در بین مدلهای متنوع و مختلفی که وجود دارد سرگردان شوید. حتما پس از تاب خوردن در چند فروشگاه به این نتیجه خواهید رسید که کاش ابتدا اطلاعاتی در مورد دوچرخه مفید و مناسب کسب کرده بودم. چون صرفاً خریدی که از روی ظاهر دوچرخه صورت بگیرد ممکن است مناسب شما نباشد.

از آنجا که خرید دوچرخه کاری فنی‌تر به حساب می‌آید بد نیست در مورد آن اطلاعاتی کسب کرده و سپس اقدام به خرید کنید. ما در اینجا به شما کمک می‌کنیم تا در مورد دوچرخه‌ها بیشتر بدانید.

دوچرخه خوب چه معیارهایی باید داشته باشد؟

نحوه انتخاب دوچرخه مناسب باید به چه شکلی انجام شود؟ به شکل خلاصه میتوان گفت که کاربرد، اندازه، وزن، قیمت، نوع دوچرخه و… جزو عناصر اصلی و تعیین کننده در انتخاب و خرید یک دوچرخه مناسب برای شما میباشد که تمامی موارد رو به شکل کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

معیارهای انتخاب دوچرخه مناسب
معیارهای انتخاب دوچرخه مناسب

1. کاربرد دوچرخه را مد نظر قرار دهید

یکی از مهمترین معیارهایی که هنگام خرید باید در نظر بگیرید این است که دوچرخه را برای چه کاری می‌خواهید. ایا در کوهستان می‌خواهید استفاده‌کنید یا با آن در شهر دوچرخه سواری کنید.

پس قبل از تصمیم نهایی بهتر است تکلیف خود را با خود روشن کنید که به چه منظور قصد خرید دوچرخه دارید.

2. اندازه دوچرخه را در نظر بگیرید

سایز دوچرخه از موارد مهم است که باید بدان توجه کرد و طبق سایزبندی دوچرخه اقدام به خرید نمود. شرایط بدنی خود را مدنظر قرار داده و خرید کنید. فاصله زین تا رکاب دوچرخه و فاصله زین تا فرمان و سایز چرخ را باید مد نظر قرار داد. زاویه نشستن در طرح‌‌های مختلف زاویه نشستن فرق دارد. پس بهتر است سوار دوچرخه شده و آن را بررسی کنید تا با وضعیت بدنیتان هماهنگ باشد.

3. به وزن دوچرخه توجه‌ کنید

یکی از ملاک های انتخاب دوچرخه وزن آن می باشد یک دوچرخه سنگین از سرعت و شتاب شما می‌کاهد و بالعکس در زمان های نه چندان دور بدنه دوچرخه ها را از آهن میساختند و همین کار موجب بالا رفتن وزن میشد ولی حالا بالا فقط دوچرخه های ارزان را از آهن میسازند. پس در انتخاب دوچرخه به وزن آن دقت کنید.

4. دقت به قطعات دوچرخه:

  • بهتر است هنگام خرید به کیفیت قطعات توجه کنید. درست است که هر چه کیفیت بهتر باشد هزینه بالاتر می‌رود اما بهتر است جنس با کیفیتی تهیه کنید.
  • فریم دوچرخه جزو قطعاتی است که باید به آن توجه کرد. فریم دوچرخه‌ها از جنس آلومینیوم، کربن و یا کروم می‌باشد. کربن و کروم در دوچرخه‌های حرفه‌ای بکار می‌روند و قیمت بالاتری نسبت به دوچرخه‌های آلومینیومی دارند.
  • دوشاخ نیز جزو قسمتهای مهم دوچرخه است. در دوچرخه‌هایی که کمک فنر ندارند، فشار به چرخ‌های جلویی وارد می‌شود و استفاده از دوشاخ محکم حائز اهمیت است.
کمک فنر دوچرخه
کمک فنر دوچرخه
  • ترمزها نیز به سه دسته مکانیکی دیسکی، هیدرولیکی دیسکی و لقمه‌ای تقسیم می‌شوند که ترمزهای دیسکی سرهت عملکرد بهتری دارند، همچنین فشار مناسب به چرخ‌ها وارد می‌کنند. فقط هزینه بالاتری دارند.
  • فرمان اشکال مختلفی ائم از دراپ یا کورسی، پروانه‌ای و .. دارند. که هر کدام مناسب دوچرخه‌ای هستند. در فرمانهای پروانه‌ای دستها را می‌توان در حالتهای مختلف قرار داد تا از خستگی جلوگیری شود. فرمانهای صاف کنترل بیشتری روی دوچرخه می‌دهد. عرض فرمان بهتر است 70سانت باشد.

5. قیمت دوچرخه:

یکی از موارد مهم در انتخاب دوچرخه، قیمت آن است. با توجه به منظوری که از خرید دوچرخه و طرز استفاده آن دارید، دوچرخه‌ را انتخاب کنید، حتماً لازم نیست قیمت زیادی صرف کنید. پس از مدتی استفاده از یک دوچرخه متوجه می‌شوید دوچرخه مورد نیازتان چیست.

6.ظاهر دوچرخه:

برای برخی افراد زیبایی دوچرخه مهم است، زیرا سالیان زیادی باید از آن استفاده کنند. پس رنگ و ظاهر آن برایشان اهمیت دارد.

7.راحت بودن دوچرخه را بررسی کنید:

هنگام راندن دوچرخه دستها نباید خیلی کشیده باشند و بدن در حالت راحتی روی دوچرخه قرار بگیرد.

8.سایز چرخ:

سایز استاندارد چرخ دوچرخه 27.5 اینچ است. البته قبلاً این سایز متفاوت بود. سایز چرخ در سرعت دوچرخه تغییری ایجاد نمی‌کند بلکه تفاوت سایز میتونه در عبور از موانع تاثیر گذار باشه پس اگر تمایل به رد کردن موانع بزرگ دارید سایز چرخ رو میتونید 29 انتخاب کنید.

9.تعداد دنده‌های دوچرخه:

برخی دوچرخه‌ها فاقد دنده بوده و یا در عقب دنده دارند. برخی در عقب و جلو دنده دارند. دسته‌های روی فرمان کنترل دنده‌ها را بر عهده می‌گیرند.

انتخاب دوچرخه مناسب - تعداد دنده
انتخاب دوچرخه مناسب – تعداد دنده

تقسیم بندی دوچرخه ها به به صورت است؟

در نحوه انتخاب دوچرخه یکی از ملاک ها که باید به آن دقت کنید نوع دوچرخه می باشد، معمولا دوچرخه ها را بر اساس مکانی که در آن استفاده میکنند تقسیم بندی میکنند تا شما بتوانید انتخاب درستی داشته باشدی و اگر صرفا دوست دارید داخل شهر از دوچرخه استفاده کنید هزینه زیادی برای خرید دوچرخه های کوهستان و جاده نداشته باشید پس به دقت ادامه مطلب را مطالعه کنید.